Τομέας Οχημάτων

Ειδικότητα: ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Στο τμήμα Οχημάτων Β? τάξης ο μαθητής θα λάβει θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις σε βασικά Μηχανολογικά και Ηλεκτρονικά συστήματα αυτοκινήτου. Συνεχίζοντας στην Γ? τάξη ο μαθητής  λαμβάνει εξειδίκευση σε Μηχανολογικά ? Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά συστήματα  Νέας Τεχνολογίας.
Μετά τη λήψη του πτυχίου οι μαθητές μπορούν να αποκτήσουν άδειες ασκήσεως επαγγέλματος τόσο για τον ιδιωτικό τομέα όσο και για το Δημόσιο. Επίσης έχουν πρόσβαση σε ΑΕΙ και ΤΕΙ, Στρατιωτικές Σχολές, Αστυνομία, Πυροσβεστική δίνοντας Πανελλαδικές εξετάσεις.

Περιγραφή επαγγέλματος

Ο σπουδαστής με θεωρητική και εργαστηριακή εκπαίδευση αποκτά δεξιότητες ώστε να:

• ασχολείται με τη γενική κατάσταση του αυτοκινήτου και ειδικότερα με τον έλεγχο, τη συντήρηση
  • την επισκευή των κινητήρων,
  • τα συστήματα οδήγησης, πέδησης (φρένα),
  • και τη μετάδοση της κίνησης.

Επαγγελματικές προοπτικές

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Μηχανικών και Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτου μπορεί να εργαστεί σε:

• Συνεργεία αυτοκινήτων
  • Αυτοκινητοβιομηχανίες
  • Επιχειρήσεις εμπορίας αυτοκινήτων και ανταλλακτικών
  • Ναυπηγοεπισκευαστικές Εταιρείες
  • Μεγάλες βιομηχανίες που διαθέτουν οχήματα
  • Δημόσιες υπηρεσίες και οργανισμούς