Διάκριση του 1ου Ε.Κ. Αλεξανδρούπολης στον διαγωνισμό Agro Web

Ο εκπαιδευτικός διαγωνισμός "AGRO Web: τα παραδοσιακά προϊόντα της περιοχής μου" είχε ως στόχο να εμπνεύσει τους μαθητές και να τους ωθήσει να εμπλακούν σε δραστηριότητες που αφορούν στην σύνδεση της αγροτικής παραγωγής, της τοπικής κοινωνίας και οικονομίας, της καινοτομίας και της επιχειρηματικότητας.

Στο πλαίσιο του διαγωνισμού οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επιλέξουν, να περιγράψουν και να προωθήσουν τα τοπικά προϊόντα μέσω ενός εικονικού ηλεκτρονικού καταστήματος (AGRO Web e-shop) μαθαίνοντας, με αυτόν τον τρόπο, τα κύρια βήματα του επιχειρείν, με προϊόντα αγροτικής παραγωγής και τοπικά παραδοσιακά προϊόντα.

Στον διαγωνισμό AGRO Web το 1ο Ε.Κ. Αλεξανδρούπολης βραβεύτηκε για την διδακτική επιχειρηματική του πρόταση με τίτλο "Θρακιώτικο Πεπόνι". Την πρότασή αυτή, η οποία παρουσιάστηκε στο συνέδριο που διοργανώθηκε από την Ελληνογερμανική Αγωγή και πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης, μπορείτε να τη δείτε εδώ.