Τομέας Αισθητικής - Κομμωτικής

Εργαστήριο Αισθητικής Τέχνης

Σκοπός του Εργαστηρίου Αισθητικής Tέχνης είναι η πρακτική άσκηση πάνω στα αντικείμενα της Αισθητικής Προσώπου & Σώματος, Επαγγελματικού Μακιγιάζ, Μανικιούρ – Πεντικιούρ, Ονυχοπλαστικής κ.α.

Ο στόχος των εργαστηριακών μαθημάτων είναι η εξειδίκευση των μαθητών στην ομορφιά και την υγεία του ανθρώπινου σώματος με πλούσιες γνώσεις κινησιολογίας, κοσμητολογίας, ηλεκτροθεραπείας, δερματολογίας, πλαστικής χειρουργικής κ.α.

Εργαστήριο Κομμωτικής Τέχνης

Στο Εργαστήριο Κομμωτικής, ο μαθητής/τρια μπορεί να αποκτήσεις τις απαιτούμενες γνώσεις και δεξιότητες ώστε να μπορεί μελλοντικά να εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα ως βοηθός σε κομμωτήρια, σε μεγάλες εταιρείες βαφών κομμωτικής, σε κινηματογραφικές παραγωγές, στην τηλεόραση (ιδιωτική ή κρατική), σε περιοδικά, οίκους μόδας.κλπ

Ασχολείται με το χτένισμα, το κούρεμα, τη βαφή και γενικότερα την υγιεινή των μαλλιών. Μπορεί να ασχοληθεί με γυναικεία, ανδρική ή παιδική κόμμωση.