Τομέας Υγείας Πρόνοιας

α) Ειδικότητα: Βοηθών Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων

Ο/Η Πτυχιούχος Βοηθός Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων

• φροντίζει για την κατάλληλη προετοιμασία του ασθενούς και ετοιμάζει τα απαιτούμενα υλικά για την εξέταση
  • λαμβάνει όλα τα προστατευτικά μέτρα ασφαλείας, τόσο για τον ίδιο όσο και για τον ασθενή κατά την εξέταση και την αιμοληψία
  • πραγματοποιεί τις εργαστηριακές αναλύσεις (εξετάσεις αίματος, ταυτοποίηση μικροβίων, αντιβιογράμματα κ.λ.π.) χειριζόμενος σύγχρονα μηχανήματα και αυτόματους βιοχημικούς αναλυτές,
  • χειρίζεται τον Η/Υ καταχωρώντας τα αποτελέσματα των εργαστηριακών αναλύσεων και εκτελεί τις σχετικές αρχειοθετήσεις,
  • λαμβάνει την ποσότητα αίματος που απαιτείται για την εξέταση και απομονώνει τους παράγοντες που ενδιαφέρουν την εξέταση, αναλαμβάνει την παρασκευή θρεπτικών υλικών και διαλυμάτων και πραγματοποιεί τις εργαστηριακές αναλύσεις χειριζόμενος τον αυτοματοποιημένο αναλυτή Coulter Counter.

Επαγγελματικές προοπτικές Ο ειδικός Βοηθός Ιατρικού και Βιολογικού Εργαστηρίου μπορεί να απασχοληθεί σε

• Μικροβιολογικά - Βιοχημικά Εργαστήρια Δημοσίων Νοσοκομείων.
  • Μικροβιολογικά - Βιοχημικά Εργαστήρια Ιδιωτικών Νοσοκομείων.
  • Διαγνωστικά και ερευνητικά κέντρα.
  • Κέντρα Υγείας.
  • Θεραπευτήρια - Κλινικές.
  • Ασφαλιστικοί Οργανισμοί.
  • Φαρμακευτική Βιομηχανία
  • Βιομηχανία Τροφίμων - Ποτών

β) Ειδικότητα: Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων

Ο ειδικός Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων - Παιδοκόμων είναι εκπαιδευμένος να

• Παρακολουθεί υπεύθυνα τα παιδιά σε όλες τους τις δημιουργικές δραστηριότητες.
  • Μεριμνά για τη σωματική και ψυχική υγεία και ανάπτυξη, τη διαπαιδαγώγηση και κοινωνικοποίηση βρεφών και νηπίων.
  • Τους προσφέρει αγωγή, φροντίδα, και ψυχαγωγία και τα βοηθά να αποκτήσουν γνώσεις και εμπειρίες.
  • Τα καθοδηγεί να αναπτύξουν φαντασία, αισθητική και δημιουργική ικανότητα ,ενώ εφαρμόζει πιστά τα απαραίτητα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας.
  • Για να ασκήσει κάποιος το επάγγελμα αυτό, πρέπει να διαθέτει έμφυτη αγάπη για τα παιδιά, υπομονή, υπευθυνότητα και ευχάριστη προσωπικότητα.

Επαγγελματικές προοπτικές:

Ο ειδικός Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων - Παιδοκόμων μπορεί να απασχοληθεί :

• Σε βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς
  • Σε κέντρα Παιδικής Μέριμνας
  • Σε Υπηρεσίες του Δημοσίου
  • Σε Υπηρεσίες των Δήμων και Κοινοτήτων
  • Σε Ιδρύματα Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες
  • Σε Υπηρεσίες Σχολείων και παιδικές κατασκηνώσεις

γ) Ειδικότητα: Βοηθών Νοσηλευτών

Περιγραφή επαγγέλματος

Ο Βοηθός Νοσηλευτών μπορεί να ασκεί τη νοσηλευτική σε όλο το εύρος της και σε όλες τις δομές υπηρεσιών υγείας.

• Αξιολογεί τις βιολογικές και ψυχολογικές ανάγκες των ασθενών, προγραμματίζει και εκτελεί τη νοσηλευτική φροντίδα.
  • Είναι υπεύθυνος για τη χορήγηση φαρμάκων και υγρών, τη λήψη και καταγραφή ζωτικών σημείων, τη χορήγηση οξυγόνου, τη διατροφή του ασθενούς, τη διενέργεια υποκλυσμού, την ατομική υγιεινή, την αποστείρωση υλικού, την πρόληψη και αντιμετώπιση κατακλίσεων, τη φροντίδα ασθενών τελικού σταδίου καθώς και την ψυχολογική υποστήριξη του ασθενούς και της οικογένειάς του.

Επαγγελματικές προοπτικές

Ο ειδικός Βοηθός Νοσηλευτών μπορεί να απασχοληθεί στους εξής τομείς του Εθνικού Συστήματος Υγείας ( Ε.Σ.Υ.) και του Ιδιωτικού τομέα :

• Νοσηλευτικά Τμήματα Γενικών Νοσοκομείων
  • Νοσηλευτικά Τμήματα Ειδικών Νοσοκομείων
  • Τμήματα Επειγόντων Περιστατικών
  • Κινητές Μονάδες Εθνικού Κέντρου Άμεσης Βοήθειας ( ΕΚΑΒ )
  • Κέντρα Υγείας
  • Αθλητικά κέντρα