Τομέας Μηχανολογίας - Διαγωνισμός “Have Your Say on Energy”

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί το έργο των μαθητών του Τομέα Μηχανολογίας του 1ου ΕΠΑΛ - ΣΕΚ Αλεξανδρούπολης, στα πλαίσια της συμμετοχής τους στο διαγωνισμό Energy bits – “Have Your Say on Energy”. Το βίντεο κατασκεύασε ο μαθητής Καρβούνης Βασίλειος, με την καθοδήγηση του καθηγητή του Τομέα Μηχανολογίας, κυρίου Κολοσέντα Παναγιώτη. Για να δείτε το βίντεο στο youtube, πατήστε στην εικόνα που ακολουθεί:

Κύκλωμα λάμπας - διακόπτη

Απλό κύκλωμα λάμπας - διακόπτη από τους μαθητές του Β2' Μηχανολόγων

Τοποθέτηση ηλεκτροβαννών στο δίκτυο θέρμανσης

Οι μαθητές του εργαστηρίου Θερμοϋδραυλικών, με την καθοδήγηση και προσωπική εργασία του εκπαιδευτικού Μουτσίδη Χρήστου, έκαναν τοποθέτηση ηλεκτροβαννών σε δυο βασικές διαδρομές του δικτύου θέρμανσης του 1ου ΣΕΚ. Αποτέλεσμα αυτής της παρέμβασης ήταν η δυνατότητα ευέλικτης θέρμανσης χώρων σύμφωνα με τις λειτουργικές ανάγκες του 1ου ΣΕΚ κατά τον απογευματινό και εσπερινό κύκλο λειτουργίας του. Εκτιμάται οτι η τοποθέτηση αυτή, σε συνδιασμό με άλλες δράσεις του ΣΕΚ, οδήγησαν σε εξοικονόμιση της κατανάλωσης πετρελαίου στο ΣΕΚ Αλεξανδρούπολης κατά 30%.

Δείτε φωτογραφίες: