Δράσεις του τομέα Δομικών Έργων

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΥΛΟΤΥΠΟΥ

Στα πλαίσια του εργαστηρίου του μαθήματος ΚΤΙΡΙΑΚΑ ΕΡΓΑ κατασκευάστηκε ξυλότυπος ισόγειας αποθήκης και τοποθετήθηκε οπλισμός σύμφωνα με τα σχέδια της μελέτης. Μελέτη εφαρμογής: Παντελογλου Χρηστος   Τεχν. Πολ. Μηχανικός

ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΜΕ Η/Υ

Στο εργαστήριο Η/Υ του 1ου  Σ.Ε.Κ. Αλεξανδρούπολης οι μαθητές του 3ου Εσπερινού ΕΠΑΛ του τομέα Δομικών Έργων σχεδιάζουν με Η/Υ χρησιμοποιώντας το Autocad.

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (Υψομετρική όδευση)

Πραγματοποιήθηκε υψομετρική όδευση από τους μαθητές του τομέα Δομικών Έργων του 3ου Εσπερινού ΕΠΑΛ, στη θέση «Μοναστήρι» του Δ.Δ. Μάκρης Δικέλλων. Κατά την διαδικασία της άσκησης οι μαθητές χωριστήκαν σε δυο ομάδες και στο τέλος αξιολογηθήκαν  τα μεταξύ τους αποτελέσματα.

Απόσταση: 378,58 μ.

Απόλυτο υψόμετρο στη θέση τμ. τεμ. 838 : 17,38 μ.

Ομάδα Α: Φίλιππος , Μαρία, Παναγιώτης, Δημήτρης, Αλεξάνδρα, Αναστασία.

Παντελογλου Χρήστος  Εκπαιδευτικός Τεχνολόγος Πολιτικός Μηχανικός

Ομάδα Β: Δημήτρης, Κώστας, Ζωή, Ειρήνη, Θοδωρής, Ραγκβιρ, Μαρίνα.

Χαραλαμπάκη Κική  Εκπαιδευτικός Τεχνολόγος Πολιτικός Μηχανικός

ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΧΩΡΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΚΤΙΡΙΑΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

Οι μαθητές του Τομέα Δομικών Έργων του 3ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης έβαψαν τον χώρο του Εργαστηρίου.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ «ΤΕΚΤΩΝ»

Κατά την επίσκεψη των μαθητών του Τομέα Δομικών Έργων του 3ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης στην μονάδα, έγινε ξενάγηση στο συγκρότημα από το ιδιαίτερα φιλόξενο προσωπικό, παρουσιάστηκε η διαδικασία παρασκευής σκυροδέματος και τέλος πραγματοποιήθηκε θραύση δοκιμίων.

Εκπαιδευτικοί: Χαραλαμπάκη Κική, Παντέλογλου Χρήστος

ΕΚΘΕΣΗ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ 2013-14

Στην έκθεση οι μαθητές του Τομέα Δομικών Έργων του 3ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης συμμετείχαν με το έργο «Κατασκευή μακέτας ξυλοτυπου θεμελίων – ισογείου κατοικίας»

Το θέμα επιλέχτηκε από το βιβλίο “Σχέδιο Πολιτικού Μηχανικού” του ΥΠΕΠΘ (Αθήνα 1999 σελ.83, 97) και κατασκευάστηκε σε κλίμακα 1:10.

Το έργο θεωρείται πλέον εποπτικό μέσο διδασκαλίας για τα επόμενα σχολικά έτη.