Παιχνίδι για τα Οικολογικά Σήματα

Δοκιμάστε τις γνώσεις σας σχετικά με τα βασικά οικολογικά σήματα! Αντιστοιχίστε το κάθε σήμα με την σημασία του. Αν θέλετε να παίξετε το παιχνίδι σε πλήρη οθόνη, πατήστε . Μπορείτε να αναζητήσετε ένα πλήρη κατάλογο των οικολογικών σημάτων στο http://www.ecolabelindex.com/

Παιχνίδια που υλοποιήθηκαν με Visual Basic

Οι μαθητές της Γ' τάξης του Τομέα Πληροφορικής του 2ου ΕΠΑΛ, υπό την επίβλεψη του καθηγητή τους κ. Αραβία Ευστράτιου και στα πλαίσια του μαθήματος "Στοιχεία Προγραμματισμού σε Γραφικό Περιβάλλον", υλοποίησαν με Visual Basic το γνωστό παιχνίδι "Κρεμάλα".

Μπορείτε να κατεβάσετε το παιχνίδι για να το δείτε στον υπολογιστή σας, από εδώ.

Στα πλαίσια του ίδιου μαθήματος, οι μαθητές της Δ' τάξης του Τομέα Πληροφορικής του 3ου ΕΠΑΛ, υπό την επίβλεψη του καθηγητή τους κ. Σακαλή Αναστάσιου, δημιούργησαν 3 παιχνίδια που παρουσιάζονται στις εικόνες που ακολουθούν:

Μπορείτε να κατεβάσετε τα παιχνίδια από εδώ.