Ενδοσχολική επιμόρφωση: Πυροπροστασία & Πυρασφάλεια

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, σύμφωνα με τα άρθρα 95, 96 του ν. 4823/2021 (ΦΕΚ 136/Α/3-8-2021), το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο (E.K.) Αλεξανδρούπολης διοργάνωσε δια ζώσης ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Βασικές γνώσεις πυρόσβεσης, πυροπροστασίας και πυρασφάλειας στο χώρο του  σχολείου», με εισηγητή ανώτερο αξιωματικό της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Αλεξανδρούπολης, τον Αντιπύραρχο Λυκίδη Δημήτριο.

Η επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 και ώρα 13:00 στην έδρα του 1ου Ε.Κ. Αλεξανδρούπολης. Μετά την επιμορφωτική ενημέρωση σε θέματα πυρασφάλειας και πυροπροστασίας ακολούθησε επίδειξη πυρόσβεσης όπου σε ελεγχόμενο περιβάλλον οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν και να κατασβήσουν μικρής κλίμακας πυρκαγιά.

Ευχαριστούμε θερμά την Πυροσβεστική Υπηρεσία Αλεξανδρούπολης και προσωπικά τον Αντιπύραρχο Λυκίδη Δημήτριο και ευελπιστούμε ότι στο μέλλον θα υπάρξουν κι άλλες παρόμοιες ευκαιρίες συνεργασίας με αντίστοιχες επιμορφωτικές δράσεις.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την επιμορφωτική δράση: