Οι μαθητές δημιουργούν… η κοινότητα θαυμάζει! 2η & 3η δράση

2η Δράση

Στο πλαίσιο της διέγερσης εσωτερικών κινήτρων για μάθηση και την καλλιέργεια δεξιοτήτων συνεργασίας και επικοινωνίας, οι μαθητές της Γ΄τάξης του 1ου Ε.Κ. και 1ου ΕΠΑ.Λ. Αλεξ/πολης των τομέων Εφαρμοσμένων Τεχνών, ειδικότητας Γραφικών Τεχνών, και Υγείας Πρόνοιας Ευεξίας, ειδικότητας Βοηθών Φαρμακείου δημιουργούν στους αντίστοιχους εργαστηριακούς τους χώρους, την γραφιστική μακέτα του ενημερωτικού εντύπου, της ετικέτας των προϊόντων και την παρασκευή καλλυντικών όπως κηραλοιφών για την πραγματοποίηση έκθεσης και προσφοράς των προϊόντων στους επισκέπτες συμπολίτες μας στα πλαίσια εξωστρέφειας της σχολικής μονάδας, στο Β΄ΚΑΠΗ του Πολυκοικωνικού Κέντρου Δήμου Αλεξανδρούπολης.

3η Δράση

Στο πλαίσιο της διέγερσης εσωτερικών κινήτρων για μάθηση και την καλλιέργεια δεξιοτήτων συνεργασίας και επικοινωνίας, οι μαθητές της Γ΄τάξης του 1ου Ε.Κ. και 1ου ΕΠΑ.Λ. Αλεξ/πολης του τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών, ειδικότητας Γραφικών Τεχνών, δημιουργούν στην Διεθνή Ημέρα Εξάλειψης της ¨ΒΙΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ¨ στον εργαστηριακό τους χώρο εικαστικά έργα και τα παρουσίασαν αρχικά στους μαθητές/τριες της Α΄τάξης του 1ου ΕΠΑ.Λ. και στο κοινό της πόλης μας, στα πλαίσια της εξωστρέφειας της σχολικής μονάδας στο Πολυκοικωνικό Κέντρο του Δήμου Αλεξανδρούπολης.