Οι μαθητές δημιουργούν …. η κοινότητα θαυμάζει!

Στο πλαίσιο της διέγερσης εσωτερικών κινήτρων για μάθηση και την καλλιέργεια δεξιοτήτων συνεργασίας και επικοινωνίας, οι μαθητές της Γ΄τάξης του 1ου Ε.Κ. Αλεξ/πολης του τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών, δημιουργούν εικαστικά έργα με θέμα «Λαβύρινθος» στο εργαστήριο των Γραφικών Τεχνών. Η λέξη “Λαβύρινθος” προέρχεται από τη λατινική λέξη “Labyrinthus” και η προέλευσή της είναι ελληνική. Ένα αρχαίο σύμβολο ακεραιότητας, πληρότητας, που αντιπροσωπεύει ένα ταξίδι ή μια σκόπιμη πορεία προς το κέντρο μας και μετά επιστροφή στον κόσμο.
Στις 7-26 Μαρτίου 2023 οι μαθητές συμμετέχουν στην έκθεση «Λαβύρινθος», αίθουσα “Artiatelier Venice” στην ιστορική πόλη της Βενετίας, με 32 έργα διαστάσεων (15Χ15)εκ., διαμορφωμένα με τις τεχνικές Γραμματογραφίας, Καλλιγραφίας και Ελεύθερες Συνθέσεις.